Prenčov 2019

Tak ako v predchádzajúcich rokoch, aj tento rok sme sa vydali na cyklotúru do okolia malebnej obce Prenčov. Obec leží v Prenčovskej kotline pod známym vrchom Sitno, v Štiavnických vrchoch. Jeho poloha je len niekoľko kilometrov od známej obce Svätý Anton, Banská Štiavnica alebo Krupina.

Cyklotúru sme začali 21. 6. 2019 (piatok) v meste Šurany na autobusovej stanici, oproti OC Lidl a v obci Maňa. Prvá skupina, na cestných bicykloch, si vybrala trasu cez Podhájsku, Kalnú nad Hronom, Levice, Sebechleby a Hontianske Nemce až do Prenčova. Druhá skupina, vyznávačov lesa a ticha na horských bicykloch, si vybrala trasu (z Mane) cez Vráble, Tehlu, Kalnú nad Hronom, Levice, Kmeťovce, Jabloňovce, Beluj až do Prenčova.

Trasa ubiehala veľmi dobre. Slniečko na nás občas zasvietilo a mraky s dažďom sa nám vyhýbali. Nebolo nám ani moc teplo, ani zima. Nad obcou Jabloňovce nás privítala pekná vysoká Jánskeho vatra, ktorá bola, podľa miestnych obyvateľov, už pripravená na sobotňajší večer. Je len veľká škoda, že sme sa tohto pekného zvyku nemohli zúčastniť.

Večer sme sa všetci spolu vrhli na varenie kotlíkového gulášu. Prácu sme si rozdelili a za hlavného kuchára sme určili nášho nového člena Štefana B., ktorý nás nesklamal a guláš uvaril výborný.

Druhý deň, v sobotu, po výdatných raňajkách sme si urobili krátku cyklojazdu po okolí Prenčova. Navštívili sme Krupinu, Hrad Bzovík, Čabraď a tiež mestečko Banská Štiavnica s jeho pamiatkami.

Tretí deň, v nedeľu, sme sa vydali na cestu domov. Znovu sme sa rozdelili na dve skupiny a tak ako sme prišli sme sa vydali na jazdu. Avšak už po pár kilometroch sa na nás začali valiť kvapky dažďu, ktoré vytrvalo padali až po dom. Celý premočený sme po 80 kilometroch jazdy boli doma.

V závere musím celkovo cyklotúru zhodnotiť ako veľmi peknú a príjemnú. Veď i dážď patrí k cykloturistike a spestruje zážitky z nej. Už teraz sa tešíme na ďalšiu cyklotúru. A obzvlášť sa tešíme na cyklotúru do Prenčova o rok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *